Przebiegi prędkości i przyspieszenia oscylacji pionowych.
Dysponując wartościami oscylacji pionowych (linia zielona) zebranych dzięki algorytmowi śledzącemu zielony znacznik na wideo, można wyznaczyć prędkość i przyspieszenie. Poniższy wykres prezentuje przebieg prędkości (linia czerwona) i przyspieszenia (linia niebieska). Prędkość mówi nam jak szybko zmienia się pozycja w funkcji czasu. Przyspieszenie mówi jak szybko zmienia się prędkość. Wykorzystując proste metody obróbki danych udało się uzyskać w miarę czyste linie.
Znając średnią prędkość poziomą zawodnika oraz wartości prędkości pionowych dla czerwonych szczytów i dolin, da się oszacować odpowiednio kąty wybicia i kąty lądowania. Analizując fragment oryginalnego nagrania wideo (5:03-5:11) można określić średnie tempo biegu na poziomie 3:04min/km (5.43m/s). Średnia wartość pionowych prędkości maksymalnych to 0.84m/s. Średnia wartość pionowych prędkości minimalnych to -0.85m/s. Z tych informacji można wyznaczyć kąty wybicia i lądowania. Kąt wybicia to ~8.8°, kąt lądowania to ~8.9°.
Interpretacja biomechaniczna: mniejszy kąt = bardziej poziomy bieg, mniej energii idzie w górę. Dla biegaczy elity kąty wybicia i lądowania mieszczą się w przedziale 7–10°. Wiąże się to też z niskimi wartościami VO na poziomie 6–8cm. Podsumowując: analiza wideo z wykorzystaniem detekcji obrazu oraz prosta obróbka danych potwierdza obserwowane w rzeczywistości i opisywane w literaturze parametry biegu wyczynowego.
Na wykresie naniesione są też momenty lądowania – IC (initial contact) oraz oderwania od podłoża – LC (last contact). Można analizować relacje IC i LC z miejscami przecięcia niebieskiej linii przyspieszenia z osią czasu. O tym jednak oraz o innych relacjach w kolejnym wpisie.