RPA – Zulusi i Burowie

 

Historii RPA cd
Po śniadaniu podjechaliśmy zwiedzić jeden z najważniejszych zabytków dla Afrykanerów (potomków pierwszych burskich osadników na tych ziemiach) – Voortrekker Monument.
Jest to olbrzymi pomnik, katedra, górujacy na wzgórzu nad okolicą Pretorii. Dla potomków Burów jest to symbol tożsamości narodowej, religijności i walki o niezależność.
Zaparkowaliśmy naszego busa i najpierw przeszliśmy po małym ogrodzie. Przy wejściu pani ubrana w tradycyjny burski strój z tamtej epoki częstowała burską kawą. Pośród drzew ustawione były wozy, którymi Burowie w latach 30tych XIX wieku wyruszyli całymi rodzinami ze swoich pierwotnie zajmowanych ziem (okolice dzisiejszego Kapsztadu) na północny wschód. Do wędrówki zmusiły ich rządy i prawo ustanowione przez Brytyjczyków, którzy przejęli władzę nad kolonią po 1820 roku. Burowie wyruszyli na poszukiwanie nowych terenów, na których mogliby założyć swoje farmy i żyć wg własnych zasad. W swej wędrówce natrafili na rdzenne plemiona Zulusów, z którymi stoczyli bitwę ( byl to rewanż za wcześniejszą zasadzkę i zdradę, której dopuścili się Zulusi wobec nich). W wieczór poprzedzający bitwę, Burowie modlili się o wygraną, zawierzając jej wynik Bogu. Wygrali, bez ofiar, za to po stronie Zulusów śmierć poniosło kilka tysiecy wojowników… Pomnik został odsłonięty 111 lat po tej wygranej (w 1949 r, w czasach apartheidu). Dla jednych powód do radości i chwały, dla innych ( ludności czarnoskórej) symbol opresji i uciemiężenia.
Data bitwy była przez lata apartheidu świętowania jako Dzień Przysięgi. Było to jedno z najbardziej symbolicznych i kontrowersyjnych świąt w historii RPA. Po upadku apartheidu, dzień ten 16 grudnia przemianowano na Dzień Pojednania.
Wewnątrz pomnika jest kilkupoziomowe muzeum. Na jego ścianach znajdują się płaskorzeźby obrazujące życie Burów, ich wędrówki i stoczone bitwy. Na najniższym poziomie budowli znajduje się sarkofag. Co roku, 16 grudnia, równo w południe przez niewielki otwór w kopule wpada światło, które oświetla wyryty na nim napis „Dla Ciebie Południowa Afryko”.
Spędziliśmy w tym miejscu sporo czasu rozmawiając o historii RPA. Trudne tematy. To wszystko bardzo wyraźnie pokazuje jak inna jest Południowa Afryka od innych krajów regionu. I jak trudno będzie tu kiedykolwiek osiągnąć stan o którym marzył Nelson Mandela, „tęczowego narodu”, gdzie wszyscy są równi…

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com