Nike Betafly – testy porównawcze

 

Materiał filmowy prezentuje porównanie trzech modeli butów do biegania – Nike Vaporfly next%, Nike Zoom Fly 3 i Altra Paradigm. Podczas treningu polegającego na mobilizowaniu stawów, przede wszystkim stawu biodrowego, testowaliśmy  buty naprzemiennie, szukając różnic i podobieństw.  Nie był to trening typowo biegowy. W trakcie godzinnej sesji, łącznie przez około 25 minut, Sebastian wykonywał przeskoki w nożycach, generując sprężynujący ruch powrotny, czyli prowokował sprężystą, samoczynną  reakcję tkanek na silny nacisk nogi podporowej na podłoże. Nazywamy to treningiem powięziowym lub torowaniem powięzi. Celem treningu było osiągnięcie i utrzymywanie sprężynowania tkankowego w długim czasie. Wykonaliśmy 4 serie po 5 minut każda na długich przerwach odpoczynkowych. Trening został wykonany w lesie, na miękkim podłożu. Na końcu Seba zrobił jeszcze trzy krótkie odcinki w nożycach na asfalcie.

Celem testu było sprawdzenie jaki wpływ na sprężynowanie tkankowe ma amortyzacja w butach,  kształt podeszwy oraz jej konstrukcja. Dwa modele Nike wyposażone są w sprężynującą płytkę karbonową.  Altra takiej płytki nie posiada. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy karbon w Najkach wspomaga sprężynowanie i czy w Altrach, to sprężynowanie będzie mniejsze.

 

Wnioski:
Zastosowanie płytki karbonowej w odczuciach nie wpływa na większe sprężynowanie podczas nożycowania. Może mieć za to wpływ na mniejszą stabilność na nierównym podłożu. Na asfalcie nie ma różnic w sprężynowaniu oraz stabilności. Wyczuwalna jest tylko większa waga Altr i nieco twardsze lądowanie, wywołujące większe drżenie ciała. Największy wpływ na sprężynowanie i powtarzalność ruchu ma rozgrzewka i z każdą kolejną serią Sebastian sprężynował silniej, zachowując lepszą stabilność fazy podporu i precyzję ruchu. W połowie treningu, po pełnym rozgrzaniu i zwiększeniu zakresów ruchomości tkanek, rodzaj butów nie miał większego znaczenia w procesie generowania sprężynowania przy względnie małych prędkościach przemieszczania się, a więc niewielkich przeciążeniach.

 

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Robert pisze:

  czekam na najważniejszy test na prędkościach,
  statyczne odczucia mogą mylić : kupiłem sobie w Iten Nike Zomm Elit i byłem nimi zachwycony do póki nie zacząłem w nich robić tempówek … im szybciej chciałem biec tym twardsze się robiły … hmmm
  są dwie możliwości:
  1. albo nie umiem w nich jeszcze biegać – za twarda guma – dla porównania Nike Zoom Fly Flyknit są miękkie w chodzie jak i w biegu, nawet szybkim 3/km
  2. albo jest to jakiś trefny model, a może prototyp z przecieków – w końcu w Kenii kupione 🙂
  godne uwagi jest to, że buty takie czy siakie mogą zwrócić uwagę biegacza na jego pracę biomechaniczną i zmusić do myślenia: o co chodzi ? co robie źle ?
  myślę że to jest właśnie rewolucja Nike dająca niespotykane wrażenia i możliwości rozwoju, poczuć się choć na chwilę jak Kipchoge 🙂

 2. Adam pisze:

  Mam pytanie. Na ile w ruchu, który próbujecie uzyskać, jest kładzenie stopy na wewnętrznej krawędzi, na ile stawanie na łuku pięta-paluch, a na ile „wkręcanie”, czyli próba wywołania rotacji do wewnątrz czy na zewnątrz orzy kości piętowej ustawiinej bardziej pionowo w osi nogi. Pytam, bo próbując różnych wariantów wciąż szukam swojego, za to w niektórych mam poczucie nieprzyjemnego i dość bolesnego „stłaczania” kości śródstopia, tak jakby zgniatały się o siebie niczym w zbyt ciasno zasznurowanym bucie.

  • yacool pisze:

   Próby dotyczą wariantu lądowania na pierwszej kości śródstopia z kolanem w rotacji wewnętrznej i stopą w rotacji zewnętrznej, czyli z pełnym usztywnieniem stawów w kontrujących się wzajemnie rotacjach. Jeśli nie wychodzi taki układ, to wtedy tylko z rotacją kolana do wewnątrz i próbą dynamicznego rozciągania pośladka bez usztywnienia nogi podporowej.

 3. Keri pisze:

  Czy macie zamiar podejść bardziej fizycznie, w sensie zbadać konkretny parament-y, a nie tylko odczucia?
  Mam na myśli np. VO czy GCT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.