Odwijanie mięśniowo – powięziowe

Komentarz do filmu:

Jedna z wielu form odwijania powięziowego, która w sposób niebolesny pozwala zintegrować stan napięcia tkanek. Podąża się w niej za kierunkiem wyznaczanym przez tkanki pacjenta. U każdego przebieg takiej pracy będzie wyglądał inaczej, bo każdy jest inaczej „zwinięty”.

Maciej Kwiatkowski

Czytaj także: Powięź

 

Technika odwijania powięziowego sprawdzi się doskonale w kontuzjach sportowych takich jak: łokieć tenisisty, zapalenie powięzi podeszwowej, bolesność piszczeli, skręceniach i przeciążeniach stawów, w urazach mięśniowych. Ta integracyjna technika skutkuje zmniejszeniem bólu i poprawia mobilności dolnego odcinka kręgosłupa, pomaga również w leczeniu skoliozy u dorosłych.

Technika odwijania to delikatna praca z powięzią – tkanką łączną, praca ze zniesieniem oddziaływania grawitacji. Ma ona na celu przywrócenie optymalnego ułożenia kierunku kolagenu i elastyny. Odwijanie to praca pośrednia, podążanie za łatwością ruchu. To tkanki pacjenta, nie terapeuta, decydują o tempie, zakresie, sile i kierunku oddziaływania terapeutycznego. Celem tej techniki jest przywrócenie odpowiedniej elastyczności i sprężystości powięzi, działanie przeciwbólowe (wyciszenie nocycepcji), optymalne zintegrowanie całego ciała poprzez przywrócenie swobody ruchu (i ślizgu) poszczególnych – zajętych dysfunkcją narządów. Terapeuta słucha ciała i podąża za jego ruchem, bez narzucania swoich odczuć, aż do uzyskania tzw. punktu ciszy (still point), kiedy tkanki wyraźnie rozluźniają się.

 

Czytaj więcej…

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.