Pomiary techniki biegu – EMG

 

Na blogu Teoria ruchu pojawił się bardzo ciekawy artykuł prezentujący możliwości analizy ruchu z wykorzystaniem EMG, czyli badania czynności elektrycznej mięśni, określania timingu ich pracy oraz momentów ich maksymalnej aktywności.

Badanie dotyczyło aktywności mięśnia prostego uda oraz hamstringów. Celem było sprawdzenie jak zmiana techniki biegu wpływa na obraz EMG na wykresach. Badana osoba (amator) biegnie na bieżni elektrycznej z przyczepionymi elektrodami do prawego uda. Analizowany jest cały cykl biegowy dla prawej nogi, z rozbiciem na poszczególne jego fazy wraz ze zdjęciami poglądowymi, co stanowi dużą wartość poznawczą.

Jak zwykle pojawia się pytanie, jak wykorzystać w praktyce te informacje? Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu treningu funkcjonalnego, aby wykorzystywać do maksimum aktywność elektryczną mięśni? Jakie ćwiczenia najlepiej oddają timing pracy i momenty maksymalnej aktywności podczas biegu? No i na koniec z mojej perspektywy najistotniejsze pytanie brzmi: czy to badanie można przenieść do świata wyczynu? Jak będzie wyglądać charakterystyka EMG topowych zawodników na świecie? Animacja obok <<click image>> przedstawia bieg Mo Katira, jednego z najlepszych obecnie zawodników średnio i długodystansowych na świecie.

Cytat z artykułu:

…czy gdyby na bieżni znalazł się elitarny biegacz to czy Q2 nadal by się pojawił?

FORUM

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.