9 kilo uji w Pradze

 

Jedenaście i pół tysiąca biegaczy z 78 krajów stanie w sobotę na linii startu 21 edycji półmaratonu w Pradze. Wśród nich pięciu zawodników z życiówkami poniżej 60 minut. W ostatniej chwili przyjazd odwołał drugi najszybszy połmaratończyk w Europie Norweg – Sondre Moen Nordstad (59:48), którego występ mogliśmy oglądać podczas niedawnego półmaratonu w Gdyni. Ma problemy ze zdrowiem.

Niestety na listach startowych elity nie ma żadnych biegaczy z Polski. Ze względu na zmianę przepisów przyznawania odznak IAAF, organizatorzy nie muszą już szukać najszybszych biegaczy z różnych krajów. Spowodowało to, że ogłoszoną elitę męską stanowią głównie biegacze z Kenii.

O wygraną powalczy między innymi ubiegłoroczny zwycięzca Benard Kimeli (KEN 59:47) oraz Stephen Kiprop – pierwszy na tegorocznych listach startowych (KEN 58:42). Rekord trasy z 2012 roku należy do Etiopczyka Atsedu Tsegay i wynosi 58:47.

Organizatorzy liczą jutro na zacięty pojedynek zwłaszcza pomiędzy paniami. Wśród nich Kenijka – Fancy Chemutai, druga najszybsza kobieta na dystansie półmaratonu (1:04:52, RAK Half 2018) oraz urodzona w Kenii, ale startująca obecnie w barwach Kazachstanu Caroline Kipkirui (1:05:07). Na dobry występ liczy też nasza znajoma z Iten – Lydie Njeri Mathathi. Przed przyjazdem do Pragi poprosiliśmy ją o przewiezienie nam z Kenii paczki uji. Jest to rodzaj mąki, z którego przyrządza się popularny w Kenii napój, bardzo pożywny, często pity przez Kenijczyków po porannych treningach. Lydia nas zaskoczyła, bo przywiozła nam dosłownie wór uji. Udało jej się spakować do torby 9 kg! Jej rekord życiowy to 1:09:25. Mimo, że to dopiero siódmy wynik na liście jutrzejszych zawodów, powiedziała, że chce powalczyć o życiówkę w granicach 1:07, co dałoby jej realne szanse na zajęcie trzeciego miejsca. Razem z inną kenijską zawodniczką mają plan, by biec po 3:05-3:10’/km i obserwować pierwszą grupę kobiet, a w przypadku sprzyjających warunków zaatakować.
Kobiecy rekord trasy należy do Joyciline Jepkosgei (KEN) i wynosi 1:04:52. W trakcie pamiętnego biegu w Pradze w 2017 roku Joyciline ustanowiła rekordy świata na 10 km (30:04), 15 km (45:37), 20 km (1:01:25) i w półmaratonie.

Transmisję będzie można oglądać online na stronie www.runczech.com.

Jeśli ktoś ma ochotę posmakować oryginalnego kenijskiego uji, to zapraszamy na nasze warsztaty biegowe.

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Adam pisze:

    Dała radę na 1:07:47!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.