Chcesz poprawić ruch biegowy? Wykonuj ćwiczenia na mobilizację bioder.

 

W mojej pracy trenerskiej skupiam się przede wszystkim na poprawie ruchu biegowego. Technika biegu głównie zależy od jakości pracy stawów biodrowych. Ich mobilność to nie tylko dostępny do dyspozycji zakres, ale również kontrola nerwowo-mięśniowa w tym zakresie. Dużo łatwiej jest nam uzyskać zakres w ćwiczeniach statycznych lub powolnych ruchach z dodatkowym obciążeniem albo zewnętrznym oporowaniem.

Jak poprawić jakość pracy stawów biodrowych?

W Internecie możemy znaleźć wiele ciekawych przykładów ćwiczeń mocno angażujących biodra. W momencie jednak, gdy przechodzimy do biegu, cały zakres potrafi zniknąć i to jest największym problemem większości metod treningowych próbujących poprawić funkcjonalną mobilność stawów biodrowych.

Zazwyczaj mówiąc o pracy biodra w biegu, mamy na myśli wznios uda podczas wykonywania kroku nogą wykroczną. Taki wznios łatwo jest wyizolować i zasymulować wykonując ten ruch na siłowni. Jest to dla nas bardzo intuicyjne.

Mniej intuicyjne jest natomiast wyobrażenie sobie pracy biodra w trakcie fazy podporu. To jednak kluczowy dla całego biegu moment. Na mobilność biodra w tej fazie biegu składa się zgięcie, przywiedzenie oraz rotacja wewnętrzna w stawie biodrowym. Ten ostatni ruch, czyli rotacja jest najtrudniejsza do uzyskania oraz zaobserwowania.

Jak wygląda bieg i faza podporu dla w pełni mobilnego stawu biodrowego? Najlepiej posłużyć się przykładem. Na poniższym filmie (4:32 minuta nagrania) można zaobserwować bardzo dynamiczne przywiedzenie kolana, któremu towarzyszy rotacja wewnętrzna stawu biodrowego nogi podporowej.

 

Taki ruch trwa ułamki sekund i wykonywany jest pod dużym obciążeniem. Dynamika tego ruchu powoduje, że nie da się go uzyskać w inny sposób niż podczas biegu.

Czytaj więcej…

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.