Pomiary techniki biegu (2) – „nie wiedziałem, że tak w ogóle można”

 

Dzisiaj Sebastian biegał w metaspidach od asiksa i alfach od najka. Był to test porównawczy obu modeli na karbonie. Cały czas na nogach miał przyczepione prototypowe akcelerometry od Filipa. Przejrzałem wstępne dane i wychodzą bardzo ciekawe rzeczy. Nie będę przytaczał wyników, bo Filip jest w trakcie ich opracowywania. Podam tylko kilka przykładów jak można wykorzystać prototypowe urządzenie pomiarowe do analizy zmian techniki biegu podczas biegania w różnych butach.

Fragment badania był zrobiony w tempie około 3:10
Zmierzono:
– przeciążenia pionowe
– stopień (zakres) pronacji
– przyspieszenia (dynamika) pronacji
– gct
– kadencję
– długość kroku
– kierunek i dynamikę wybicia rozłożone na składową pionową i poziomą
oraz inne elementy zarówno geometrii wahadeł jak i wartości ich przyspieszeń.

Praktycznie każdy moment biegu, a więc każdą część łańcucha kinematycznego nogi można opisać w kategoriach stopnia wychylenia, prędkości i przyspieszenia. I co istotne – w różnych butach różnie wychodzi. W takich badaniach już nie ma miejsca na „efekt łał!” jak to możecie zobaczyć tutaj. Łał można już obiektywnie zmierzyć. Potencjał jaki kryje się za tego typu pomiarami jest ogromny. W moim przypadku będzie to oczywiście rozwój metod analitycznych w aspekcie wyczynowym, a więc ściąganie danych od Kenijczyków i porównania z zawodnikami, których prowadzę. Natomiast dla większości amatorów to może być nowy wymiar hakowania własnego biegu, a także potencjalna możliwość parametryzacji wygody i dopasowania butów biegowych do indywidualnego odbiorcy w celu poprawy jego wyników sportowych. Technologiczny doping? Jasne, ale od teraz z dużo większą kontrolą tego co chcemy uzyskać. Czyste dane, wolne od marketingowej ściemy.  Przed nami sporo pracy, żeby te dane zbierać, ale same dane to za mało. Trzeba jeszcze nauczyć się poprawnie je interpretować.

Na koniec jeszcze uwaga Filipa, który widząc wartości danych od Seby, naturalnie zaczął porównywać je do wartości danych ze swojego biegu: „nie wiedziałem, że tak w ogóle można…”

 

FORUM DYSKUSYJNE

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.